O knihovně

Zámecká knihovna má dnes čtyři místnosti, kdy každá z nich má svůj specifický účel. Celý prostor je pokrytý wifi signálem, díky čemuž mohou čtenáři kdekoliv v knihovně vyhledávat v online katalogu knihy, které si chtějí vypůjčit. Knihovna není jen prostorem pro půjčování knih, ale nabízí spoustu možností trávení volného času, stačí jen vyplnit přihlášku a zaregistrovat se do řad čtenářů.

Brožura o knihovně podzim 2013 

 

Půjčovna pro dospělé

Místnost, jenž si nejvíce zachovala zámecký charakter, nabízí čtenářům milostnou, historickou a ostatní beletrii, detektivky a naučnou literaturu; prostorné studijní místo a příjemné posezení, které s doplňky, křišťálovým lustrem a původní krbovou římsou navozuje atmosféru 18. století, kdy zámek obývali jeho stavitelé (mniši z řádu Paulánů z kláštera ve Vranově u Brna).

Půjčovna pro dospělé

 

Kancelář knihovníka

Půjčovní pult, knihovnické křeslo, dva počítače pro registrované uživatele knihovny s přístupem na internet, kancelářským softwarem a programem na úpravu fotografií; kopírka a tiskárna bývají do jisté míry dnes již běžným vybavením většiny domácností a kanceláří. Knihovnická kancelář však není jen běžnou kanceláří, zároveň skrze bar s vybavením plní funkci kuchyňky, čehož se využívá převážně při pořádání kulturních či vzdělávacích akcí.

Kancelář knihovníka

 

Čítárna a půjčovna pro děti a mládež

Prostor, kde se rodiče mohou posadit, prolistovat si svůj oblíbený časopis (Cosmopolitan, Žena a život, Čtyřlístek, 21. století, History, ABC, FOOD, Auto 7 a Bydlení) a jejich děti si zatím budou hrát nebo kreslit či si vybírat knihu jako výpůjčku. Jeden velký bílý regál zahrnuje klasickou literaturu (povinnou maturitní četbu), naučnou literaturu pro mládež, beletrii pro mládež a beletrii pro děti - pohádky, příběhy o dětech, příběhy o zvířatech a básničky.

Čítárna a půjčovna pro děti

 

Klubovna

Pokoj umístěný v srdci zámku, čtyřboké věži zakončené oktogonem, nabízí prostor pro setkávání mladší generace, sledování filmů, hraní společenských her, pořádání přednášek a besed, nahlédnutí do fotokroniky obce a galerie úspěchů obce.

Klubovna

 

O webových stránkách

Vznikly v létě roku 2014 jako součást modernizace knihovny, s jejich vytvořením a spuštěním velmi ochotně a profesionálně pomohla paní Jana Pavelková, tehdejší správkyně webových stránek obce, správa stránek knihovny spadá od té doby do kompetencí knihovníka. Po dvou letech od spuštění webu stránky prošly grafickou modernizací a byly celkově aktualizovány a doplněny. Záhlaví nyní tvoří pět čtverců na zlatém podkladu, levý čtverec v sobě ukazuje logo knihovny, ostatní čtyři čtverce pak jednotlivé místnosti knihovny, jenž jsou reprezentovány vždy fotografií části interiéru. Tyto čtyři čtverce jsou seřazeny zleva doprava přesně podle toho, jak jsou umístěny v půdorysu knihovny místnosti vyobrazené na fotografiích, pokud vejdeme do prostoru knihovny ze zámecké chodby, nacházíme se v kanceláři knihovníka (druhý čtverec zprava), napravo od kanceláře je umístěna půjčovna pro dospělé, nalevo od kanceláře nejprve čítárna s půjčovnou pro děti a mládež, dále pak klubovna.

hlava knihovna čtverce better small for story.jpg

 

Logo

Od poloviny měsíce února roku 2016 se knihovna může prezentovat podobně jako dnes již většina firem a institucí – vlastním logem, jedinečnou grafickou značkou, která pomáhá při identifikaci a vytváření povědomí o knihovně. Návrh loga vytvořil student Dominik Skřička z Kroměříže, který se během ročního studijního pobytu v Kanadě věnuje i grafickým pracím. Základním požadavkem ze strany knihovny bylo vytvořit jednoduché, graficky vyvážené a moderní logo, jenž bude zároveň vhodné pro formální užívání. Výsledek uspokojil všechny požadavky, vzniklo nadčasové logo, které knihovna již plně využívá. Velký dík patří tvůrci loga za čas a práci, kterou tvorbě návrhu věnoval. Logo lze používat výhradně se souhlasem knihovny.

Logo

21. 7. Vítězslav

Zítra: Magdaléna

Online katalog 

Provozní doba

Čtvrtek 16.30 - 19.30 hod. 

Kontakt

Zámecká knihovna Mořice
Mořice 28, 798 28 Mořice

Tomáš Pavelka, vedoucí knihovny
tel. 739 244 974
obec@morice.cz

Kristýna Malyšková,
knihovnice
tel. 731 160 239
knihovnice@morice.cz

Odkazy

Obec Mořice

Mateřská školka Mořice

Městská knihovna Prostějov

Návštěvnost stránek

038009